Ротовертер

Ротовертер

Мнениеот la4o08 » 14 Дек 2010 22:04

Здравейте.Аз съм ное във форума и бих искал да отворим една нова тема "Ротовертер"В интернет има доста информация,но когато човек потърси нещо конкретно,възникват проблеми и на практика трудно се намират материали.Имам идея за домашна електроцентрала и за целта ми трябва 1 трифазен генератор 6 или 8kw,но на 1000 или до1500 об/мин.Преди време имаше в интернет информация че българска фирма преработва електромотори в генератори,но сега немога да открия нищо подобно.Ако някой от форума може да даде някаква инормация за фирма производител или бносител ще му бъда много благодарен.Надявам се, че има желаещи да работим заедно срещу монополистите и да живеем в един по-спокоен свят.
la4o08
новак
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Дек 2010 19:56

Re: Ротовертер

Мнениеот Чефо » 14 Дек 2010 23:41

Добра идея и аз съм за.
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Re: Ротовертер

Мнениеот mulan21 » 15 Дек 2010 13:34

Можеш да пробваш да намериш голям стъпков двигател.Той директно може да се използва за генератор. :roll:
mulan21
новак
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Дек 2010 11:36

Re: Ротовертер

Мнениеот georgi_nz » 15 Дек 2010 14:37

От всеки асинхронен ел.двигател става генератор. На каквито оброти е двигателя - на такива си е и като генератор. Необходимото е да се куплира кондензаторна група към трите намотки за да подържат възбудителните токове в ротора.

Основната сметка за капацитета на кондензаторната група се прави от следната зависимост : колкото е мощноста на двигателя - толкова да е реактивната мощност на кондензаторната група при 380 волта. Или по-точно: МОЩНОСТ НА ГЕНЕРАТОР= КАПАЦИТИВНА МОЩНОСТ.
И след като се вържат кондензаторите ( със съответния капацитет и работно напрежение - да е киловолт за сигурност !) двигателя се завърта до синхронна скорост и после се включва консуматора. Ако е индуктивен товар - има проблем, трябва да се добави капацитет за да не се гасят генерациите.
А ако капацитета е в повече - генератора ще грее ненужно.
Това го четох в едно старо списание. После го направих и работеше.
А ако някой е решил да пробва на практика - мога да се разтърся из нас за статията и да я кача.

Идеята за ротовертера не ми е много ясна, а и както знам - еднородното преубразуване на енергия не води до полезни ефекти.

Но ако имаш няколко киловатов асинхронен двигател с кондензаторна група - по добре го куплирай на някой дизелов двигател за да имаш ток кога чуждоземната фирма на енергото даде фира.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Ротовертер

Мнениеот mulan21 » 16 Дек 2010 21:49

Проблемите при направата на генератор от асинхронен двигател са повече от ползите.Основния проблем е че трябва да се поддържат големи обороти, плюс това и възбудителната намотка харчи ток!!! :roll: Генератора зада е ефективен трябва да е с магнити зада може при всякакви обороти да произвежда ток и да е без възбудителна намотка.
mulan21
новак
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Дек 2010 11:36

Re: Ротовертер

Мнениеот georgi_nz » 16 Дек 2010 23:36

mulan21 написа:Проблемите при направата на генератор от асинхронен двигател са повече от ползите.Основния проблем е че трябва да се поддържат големи обороти, плюс това и възбудителната намотка харчи ток!!! :roll:


Не , не трябва да се подържат големи оброти , а единствения стремеж е към обротите на синхроната скорост , която е фабрична и известна.
А това, че възбудителната намотка харчи ток - не е беда и не е толкова голям разхода. То няма как да не харчи - всеки генератор на автомобил също харчи възбудителен ток, но никой не го заменя със стъпков двигател. Който пък е вид синхронна машина.

Аз имам в предвид да се ползва АД с накъсо навит ротор. Но ако пък има наличен такъв с навит ротор - удоволствието ще е пълно и генератора ще е класически.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Ротовертер

Мнениеот mulan21 » 18 Дек 2010 23:15

Не всеки генератор на автомобил харчи възбудителен ток например при москвича генератора е тип динамо, фабрично си е с магнитите и няма възбудителна намотка!!!!!!! :roll: Плюс това при този вид генератори не трябва да се съобразяваш с оборотите - те при всякакви обороти произвеждат ток!!!!! :?
mulan21
новак
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Дек 2010 11:36

Re: Ротовертер

Мнениеот Gogo55 » 19 Дек 2010 01:20

Ако имаше един практик, да хвърли малко време и пари за опити ...
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Ротовертер

Мнениеот la4o08 » 21 Дек 2010 21:51

Здравеите.Съветът на `` georgi_nz `` ми допада,но аз не съм пробвал тази система така и незнам при този случей изчислението на капацитета на кондензаторите е същото както при пускането на 3-фазен мотор като монофазен (70 микрофарада на kW.) Четох за асинхронните генератори,че трябва да работят свързани към 3-фазната мреже,че да може да произвежда ток и за това търся фабричен генератор,който като го завъртиш да произвежда ток без допълнителни източници или устроиства от енергото.Както работят малките агрегати с ДВГ. При правилна кобинация от ел.двигател,маховик и генератор мисля,че може да се постигне добър резултат,вижте в ``ИНЖЕНЕРИНГ РЕВЮ`` (списание) в тема ``оптимизиране системите за непрекъсваемо захранване`` (има го в интернет).
rotoverter.JPG
la4o08
новак
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Дек 2010 19:56

Re: Ротовертер

Мнениеот ivanjordanov » 21 Фев 2014 11:08

Здрасти от мен.
Искам да попитам за размерите и изгледа на този вид двигатели.
За нещо подобно ли говорим: http://vikiwat.com/product/18765/elektr ... ok-3a.html
Ако не, може ли да покажете пример за такъв електромотор?
Благодаря предварително.
Аватар
ivanjordanov
новак
 
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Фев 2014 12:15


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron