Джаул Крадец - Joule Тhief - Super Joule Ringer (SJR)

Джаул Крадец - Joule Тhief - Super Joule Ringer (SJR)

Мнениеот lz2sdc » 12 Май 2014 02:09

Изображение
Много от нас са го правили, но за протокола:
Еднотранзисторен генератор с индуктивна обратна връзка (бифилярно навит тороид), познат под името Джаул Крадец - Joule Тhief - Super Joule Ringer (SJR). Метафорично - 'Крадец', заради възможността на устройството да извлече енергия от батерия, изцеждайки я почти до нула, която за други устройства, се счита за 'негодна'!
Елементарна схемичка, която въведена под резонанс, дава интересни резултати. В Интернет има доста схематични решения. Някой от тях, захранват освен светодиоди и CFL лампи, пури и други битови устройства, обикновенно от батерия 1,5V
Резонанса, е пътя към свободната енергия. Някой от тези схеми, работейки с заземяване, дават доста добри резултати, други разработки не се нуждаят от такова. Подкарано под резонанс, консумацията може да падне в микроапери, при което устройството, може да генерира енергия доста дълго време, поддържано от електролитен кондензатор.



Едно такова схематично решение, е на Lasersaber (предстой пояснение по изработката):
https://www.youtube.com/watch?v=6B79UJG ... r_embedded

В неговия сиайт: http://laserhacker.com/?p=401
"И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе."
Аватар
lz2sdc
интересуващ се
 
Мнения: 55
Регистриран на: 26 Апр 2010 20:26
Местоположение: Дулово

Re: Джаул Крадец - Joule Тhief - Super Joule Ringer (SJR)

Мнениеот lz2sdc » 16 Май 2014 23:32

Ето и последния пробив на Lasersaber, в експериментите му с SJR!
https://www.youtube.com/watch?v=FOUrRXI ... YPW0AJb-9w - видео
http://laserhacker.com/?p=410 - официална страница

Схематичното решение, което доказва, че най-простите неща, често са най-ефективни! : )
Изображение

Генераторчето все още не е самостоятелна само-захранваща се единица, макар и да е съвсем близо до това. Схемното решение, консумира изключително малко ток от източника, а той в случая е електролитен кондензатор 3300uF, зареден до 9V. С този капацитет, генератора работи повече от пет часа, като през първите часове, светлината е все още достатъчно интензивна, за да работи 'нещото' като фенерче. Обикновено SJR, може да генерира при напрежение от 0.3 до 0.2V (има и разработка до 25mV), но тока при тези напрежения скача доста, докато при тази разновидност, консумацията е доста ниска поради авто-резонанса. В началото на клипа, Lasersaber я захранва като зарежда малък керамичен SMD кондензатор, който вероятно е от порядъка на 100-220nF, при което светлината се запазва достатъчно дълго за толкова малък капацитет.
Идеята е да се увеличи ефективността и с простотата на схемичка да се захрани един или повече вата, светодиоди. Така захранена със супер кондензатор, SJR може да свети с дни или седмици, при което зареждането му от батерийката, става за секунди.
Ако вероятно се използва кондензатори за допълнителен резонанс на трансформатора, заземяване или комбинация с антенка, устройството вероятно би преминало към автономна работа, захранвано единствено от ферорезонанса на трансформаторната верига, той извличайки енергия от пространството, а там си бъка от енергия, която чака да прострем ръка. Именно към тази естествена енергийна 'градина', монополите правят всичко възможно, за да не докопаме.

Преди година си правех експерименти, с моя разработка на SJR, като вместо биполярен транзистор използвах MOSFET от дънна платка. Изпуках няколко, и то едва с захранване от 0.9V, преди да се светна да защитя гейта с ценери :D При 0.22V, все още генерираше достатъчно ярка светлина, а при 0.12V, генерациите спираха. Тогава се случи, че в един приятел лепихме десет метрова светодиодна лента, и за експеримента я захранихме с SJR-a и 1.5V. Не постигнахме висока яркост, поради ограничителните резистори на групите светодиоди, но си бе удоволствие да захраниш 600 светодиода с една батерийка.

Утре (или вече днес) имам малко време и ще опитам да реплкирам Lasersaber, като мисля да изтествам вариант с MOSFET, с ниско преходно съпротивление. Очевидно е, че трите паралелни 1N4146, служат за да самозаредят кондензатора, чрез шпайковете от генерациите, но тук вероятно, по-добри резултати биха дали някой маломощни изправителни шотки диоди. Ще изтествам разни варианти! : )
"И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе."
Аватар
lz2sdc
интересуващ се
 
Мнения: 55
Регистриран на: 26 Апр 2010 20:26
Местоположение: Дулово

Re: Джаул Крадец - Joule Тhief - Super Joule Ringer (SJR)

Мнениеот android » 20 Окт 2014 15:25

Какво стана с тестването с мосфет?ако може схема с NPN мосфет
android
новак
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Окт 2014 20:25


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron