алтернативно отопление

алтернативно отопление

Мнениеот iko87 » 11 Фев 2012 23:05

искам да се посъветвам. мисля си да взема един радиатор от кола воден в него да сложа и нагревател от кантал в епроведка навид спираловидно и с кварцов пясък и затапен или през него да нанижа кантал с силиконова изолация като си го сметна преди това и това да загрява до 50 градуса, да си го затворя в нещо и отдолу да сложа един вентилатор от парното на кола за да мога да си регулирам 3 степени на въздуха от него . Мисълта ми е да може да се отоплява с него една спалня около 11-12 квадрата и така като мощност ми се струва че няма да е много ама ще видим . Аз съм сметнал разни неща но не съм сигурен дали да го започвам . Абе да си кажа нямам водния радиатор иначе мога да започна с експерименталната част веднага :). Вие какво мислите
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: алтернативно отопление

Мнениеот Gogo55 » 12 Фев 2012 08:15

Пробвай, но малката мощност си е малка мощност. Иначе водата ако се смени с масло,нагревателя с нормален си такъв от малък бойлер примерно и един термо ключ става нещо като нормален си маслен радиатор с едно голямо НО. Благодарение на много по голямата площ която има водния радиатор ще отдава по лесно и по бързо температурата си на въздуха около него и така ще бъде по ефективен мисля от стандартен си маслен радиатор за отопление. Ако се прибави и ШИМ управление на нагревателя ще има по малка консумация заради инертноста му.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: алтернативно отопление

Мнениеот iko87 » 12 Фев 2012 09:48

Да аз не бях се сетил за тази не толкова малка подробност която е маслото и да се подходи от нешо което вече е измислено и е на пазара просто да се доусъвършенства , но затова я постнах за можем заедно да измислим най-ефективния вариант. Ще започвам да събирам нещата и лека полека да го сглобявам и да експериментирам както с мощността така и с ефективността.
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: алтернативно отопление

Мнениеот georgi_nz » 12 Фев 2012 10:58

Топлененето на стая е много относителна работа. Зависи от : външна температура, дограма, изолация на стените, тавана и най вече от това какво означава за обитателя на стаята "топло" - дали това са 18 градуса или 26.

Основната загуба на топло в една стая става през тавана и горната част на стените. Това защото там въздуха е най топъл и разликата в температурите предизвиква по-силен температурен ток.

За стая 10-12 квадрата би било добре да има запас от ватове при външна температура -10 градуса. И така на практика по-малко от киловат - зор ще я отопли тази стая, особено ако няма изолация. Имам в предвид , че ако киловат излиза от стаята през стени и прозорци. И съответно киловат се добавя от контакта - това означава температурата да остане постоянна - да има равновесие.

В топлотехниката параметрите могат да се заменят с електрически такива за да се смята по познатите закони. Температурната разлика - > ел.напрежение; загубата на топлина -> ел. ток ; а изолацията за топло -> омическо съпротивление . И така вече може да се прави баланс на мощноста - влизаща и излизаща.

А иначе за идеята за самоделка маслен радиатор с принудително обдухване - би могло да се направи. Но аз не бих се наел да го правя у нас, поради опасноста да се запаля качествено и образцово. Така както мой познат преди 1 месец му пламна фабричен маслен радиатор в спалнята на децата му, посред нощи, докато спят. Добре, че острата миризма на запален мокет ги събудила , та няма жертви.

Според мене по-добре ако имаш фабричен маслен радиатор да му сложиш безшумен вентилатор , та да не изключва от достигната температура на корпуса, а да топли непрекъснато за да достигне нужната температура в стаята и тогава да изклчи.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: алтернативно отопление

Мнениеот Чефо » 12 Фев 2012 12:59

Аз също съм мислил за други начини за отопление.
Например анодно.
Или индукционно- токове на фуко.
Или чрез използването на термопомпа. Модификация на климатик.
Чак до поставянето на панели и дори фотоволтаици и ветрогернератор.
За всичко изброено до сега се искат пари с които не разполагам.
Нито да си ги поръчам, нито сам да си ги направя. За което ще трябват и опити.
За водород няма да говоря, твърде бомбастично звучи.
Та май се нуждаем от източник на енергия и то не от познатите.
Отиваме в сверата на мечтите.
Та останаха дръвца и отработено масло.
А между временно докато стане нещо може зимата да мине. :D
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Re: алтернативно отопление

Мнениеот Gogo55 » 12 Фев 2012 13:09

Чефо написа:Отиваме в сверата на мечтите.
Та останаха дръвца и отработено масло.
А между временно докато стане нещо може зимата да мине. :D

Аз съм си на климатик от десетина години и се кефя. Напълно нормално и законно той си дърпа от мрежата 2киловата електроенергия когато е включен, и напълно законно и нормално си отдава към 3-4 пъти повече енергия във вид на топло.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: алтернативно отопление

Мнениеот iko87 » 12 Фев 2012 14:10

Първо искам да кажа ,че външна изолация има на апартамента уж добра , аз ще си направя изолация на тавана защото сега отоплявам таванските стаи които са над мен. За жалост сега нямам възможност финансова за да го направя , но предполагам лятото ще се стигне и до там. А колкото до безопасността съм съгласен на първо място трябва да е, но щом не можем да имаме доверие на електроуред който е фабрично произведен и тестван, не е ли по добре да си направим такъв който да е достатъчно безопасен. Аз лично всичко в апартамента ми е с дефектнотокова защита като си мисля че е малко по защитено всичко и на първо място семейството. Аз също се топля с японски климатик NATIONAL CS 25 RCZ и съм много доволен от него и като гледам май ще слагам и един в спалнята и приключвам с размисли и страстите :D . А до колкото за средствата наистина ги няма и е много трудно по време на тази криза да се извадят пари за климатик който да работи и на -15 . И за това се стига до тук за да измислим начин за по малко инвестирани средства да постигне значително добър ефект.
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: алтернативно отопление

Мнениеот Gogo55 » 12 Фев 2012 14:52

Така си е, скъпи са пущините, на мен единия климатик не ми работи много добре и замръзва на около -7 до -10 та почти всяка година се налага по няколко пъти в най-големия студ да го размразявам с пистолета за топъл въздух. Искам не искам го преживявам това с ръчното размразяване на единия климатик, че даже и за по няколко дена през февруари минавам на калорифер в едната стая.Другия е добре, пуфка кашля сменя си режимите по начесто, но се справя с леда, до -24 е тестван, по ниски не е имало. За сега мисля че по изгодно от климатика няма макар че имам и маслен радиатор в спалнята-третата отоплявана стая, той не се изключва 6 месеца също като двата климатика, но си гълта по 70лв за ток на месец спрямо 25 до 50лв. за един климатик на месец, и държи винаги с няколко градуса по студено от климатика, тоест не може да докара с 2киловата изразходвана мощност /същата като на климатиците/ температура в спалнята от 22градуса в големите студове, държи я средно 17-18. Спалнята ми е вътрешна стая и там имам най-малко топло загуби, а климатиците ми са на ъглови стаи, двойно по големи от спалнята, с по две външни стени и много прозорци, и въпреки това бият и по температура вътре, и по цена за изразходваното електричество масления радиатор.
Ако се намери нещо което да е по добро от климатика в съотношението цена-топло ще е супер, ама май няма такова на този етап...
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: алтернативно отопление

Мнениеот lz2sdc » 15 Юли 2012 10:56

Gogo55 написа:Ако се намери нещо което да е по добро от климатика в съотношението цена-топло ще е супер, ама май няма такова на този етап...

Определено, за сега няма... :)
Остава само да подкараме по един Капаген на климатиците и въпроса с E-on и Чез - приключва. :D
И при мен в хола има стандартна Midea - 12-кa, но не съм я тествал под -5*. В големите студове, разчитам на парно с печка Екватор - 18KW водна риза. За 100кв/м къщичка, на сезон ми гълта не по малко от 15 кубика дърва и поне тон въглища. Грубо, около 900-1000лв. отиват за отопление, за което ако бабчето не подкрепи с малкото си пенсийка, трудно бихме се справили. Както се казва, вървим по ръба.

Имах планове да заменя печката с Браун газ котле (идеята за котлето идва от този клип, като тръбата да е сърцевина на продълговат цилиндричен водосъдържател), но за сега всичко си остава в графата планове и добри намерения, за които също трябват време и пари... :/

btw: Гледам в YouTube, има някаква смътна репликация на Капагена. Както винаги, липсват подробности за схеми и описания.

Още една репликация на Капанадзе, за която човека, описва подробности в блога си.
"И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе."
Аватар
lz2sdc
интересуващ се
 
Мнения: 55
Регистриран на: 26 Апр 2010 20:26
Местоположение: Дулово

Re: алтернативно отопление

Мнениеот Чефо » 15 Юли 2012 14:05

Моята идея е свързана пак с климатици.
Имам и аз една 12-ка хайер инвертор и ще е за парно.
с топлооменник.
Проекта се проточи поради липса на пари.
или не достатъчно
но до края на есента за зимата ще е готов.
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron