нагревател за огледало на баня

нагревател за огледало на баня

Мнениеот iko87 » 10 Фев 2012 10:48

Искам да направя нагревател за огледалото от кантал. Банята ми няма отопление и нали знаете как се изпотява огледалото , та реших да си направя следното : на принципа проба грешка изчислих и измерих колко кантал ще ми е нужно да направя въпросния нагревател ,а той именно не трябва да е по малко от 470 ома за цялата дължина ако е на 230 волта за да поддържа около 40 градуса ,ако е повече съответно температурата която ще вдигне ще е по малко. Кантала който имам е с силиконова изолация . Ще кажете че за банята на 230 волта не е добре ,но няма как да скрия трафа за да го пусна на 12 ,а и осветлението ми е непосредствено над огледалото и с термосвиваем шлаух и да го свържа към лампата. Пробвах и за подово да си сложа под ламината и доста добре се получава ,но за това ще пиша друг път ако някой го интересува да си направи. мисълта ми е с какво да го захвана към огледалото аз мисля с алуминиево самозалепващо фолио . Вие как смятате
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: нагревател за огледало на баня

Мнениеот georgi_nz » 10 Фев 2012 14:45

Моят горещ съвет е да не си правиш експерименти с 220 волта по огледалото.

Аз имам нещо подобно, което върши чудесна работа. Само, че за кантал и разни други сплави не съм си и помислял, щото е нямало от къде да взема. Въпреки това, че някой биха ме упрекнали тук - аз използвах много тънак меден проводник от някакъв електромагнит. И понеже медта не е подходяща в общия случай за реотан ( за да сме точни "реотан" е фирмена марка, а не нагревател - така както феродо и ксерокс) - то когато е достатъчно тънък и дълъг , съпротивлението му е съизмеримо с това на реотан.

Преди години си бях напраил с такъв тънък проводник отоплител на леглото под чаршафа на 12 волта - имах един траф към 150-200 вата - 220/12волта ( такъв просто имах) и него ползвах за галванично разделяне от фазата. Пущах го преди да си легна да отопли леглото и като си лягам го спирам за да не се боря насън с магнитни полета :lol: . Много приятно е зиме да се завреш в 30-40 градуса затоплени постели. Проводника беше приблизително 50-60 метра разположен на зиг-заг на матрака - така както се полага подово отопление. Обаче недостатъка беше, че на седмица-две се късаше от въргалянето в леглото, и трябваше да търся после повредата и да осам скъсаното телче. Един ден ми писна от това и го оскубах и изхвърлих.

Та да се върна на огледалото. Трябва да се посметне малко колко вата ще трябват на кв.см. за да се уцели загряването. А после по площа на огледалото да се намери общата мощност. Да се предвиди дали задната част на огледалото е изолирана за топлото или е опряна на стената и , което е от значение.

На практика за такова отопление става всякакъв тънък меден проводник - от реле, контактор и каквото там има под ръка. Важното е да му се направи съгласуване с напрежението - колкото по-дебел, толкова по-ниско напрежение на трафа ще трабва и повече ампери. На практина и 1 кв.мм проводник може да се загрее, ако прави примерно 3 намотки на трафа и е дааден на късо. Това е токов трансформатор подобен на точков апарат за заваряване.
Но на нас не ни трябват в случая такива голени токове, а примерно 3, 4 или 5 ампера през дълъг и тънак проводник на примерно 12 волта. Което прави 12волта по 5 ампера - 60 вата. Това примерно. И регулирането на амперите става еднократно с дължината на проводника, като се знае колко ома на метър ( ома на 10 метра) е съпротивлението. И така се определи дължината.
Преди това пропуснах да кажа, че трябва да се определи колко ампера са му нужни на проводника за да го загряват безопасно до температура, която да успява да се разсейва и да не прегрява проводника с температура над търпимата на допир. Това може да стане с регулируем изправител, като плавно се подава напрежение и се мери при какъв ток колко е загряването.

Тук като цяло единият вариант е да се търси колко да е дълъг проводника, другия е към известна дължина да се търси колко волта да му се подават, так че да има нужните ампери дето да вършат работата.

След като се приготви отоплителния проводник - тогава той трябва да се залепи зад огледалото с лепило дето не реагира с огледалното покритие за да не го развали.
Тънкия проводник в краищата трябва да се запои и продължи с по-дебел ( например 1 кв.мм монтажен многожилен проводник) и да се изолира с термошлаух .
А зад огледалото може да се постави фибран или стиропор за да не се губи към стената топло.

Захранващия траф съответно не трябва да е в банята ( ако за там правим огледалото) , а някъде другаде дето му е мястото. :shock:
И да се прдвиди мощноста на трафа с тази дето ще вадим за огледалото. Например ако ни трябват 30 вата - то трафа да е 45-50. Понеже да не стане така, че да смятаме проводника за 12 волта, а като сложим товата , трафа да клекне на 7-8 волта и да не ще да топли.

Вариант е и тиристорно( симисторно) регулиране на първичната на трафа. Аз това ползвам за един домашно навиван електрожен да му регулирам амперите - вече над 10 години работи.


Дано да съм бил разбираем с обясненията за моя опит в тази област.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: нагревател за огледало на баня

Мнениеот iko87 » 10 Фев 2012 18:45

Аз те разбрах а именно искам да споделя аз съм изпробвал 470 ома като на метър е 45 ома и сечението му е 0.2мм с силиконова изолация. Тъкмо привърших с инсталирането му и сядам да пиша веднага. Навих го на зиг заг по цялото огледало целия проводник като гледах да не го пресичам , свързах го към лампата чрез термосвиваем шлаух и захранващия кабел е 0.75мм ШВПС. и с клемичка (все пак работя като ел.монтьор ) го хванах към кантала и отгоре с термосвиваемия шлаух и предварително пуснах да нагрее за да се свие стана чудесно и според мен безопасно все пак и не обливам с вода огледалото и зад него , чудех се за изолацията отзад да ли я слагам, но ме беше страх че не знам колко издържа огледалото като температура но тази вечер ще пробвам и ще видя дали да я слагам. Огледалото не е плътно на стената има кам 7-8 мм разстояние от нея. Тока по изчисления е 0.49А и 112.7 вата . малко силничко но не можах да намеря кантал с изолация с по голямо съпротивление за да си сложа. Съжелявам че не го снимах но нямах с какво за да покажа. температурата която дига на огледалото отпред е около 25 градуса не е съвсем точна защото няма м с какво да я измеря но е хладичко след като работи 15 мин и ми се струва че не се спроменя но продължам с опитите . Ще пиша пак!
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: нагревател за огледало на баня

Мнениеот Gogo55 » 10 Фев 2012 21:04

Това с подгряването на огледалото хитро звучи.Аз поне до сега рядко се бръсна веднага след къпане точно заради това изпотяване на огледалото. Ще изчакам да споделиш за известен период от време как се държи тази система, и после може да си направя и аз подобно нещо.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: нагревател за огледало на баня

Мнениеот iko87 » 10 Фев 2012 22:21

Радвам се и аз да помогна с нещо, преди малко излязох от банята и искам да споделя че нагревателя не е работил докогато не съм влизал и съм го пуснал едва когато влязох и резултата беше много добър, нямаше изпотяване освен в единия край отдолу около 5 мм само,(направо учудващо) ефекта е много добър и искам да кажа когато го пипнах на излизане от банята градусите ми се сториха около 35 на огледалото като съм се бавил около 30 минути и нямаше редовното затъмнено стъкло , много по приятно е . Това са ми първите впечатления .
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron