Само за новобранци...

Само за новобранци...

Мнениеот ivancarski » 23 Юни 2011 20:42

Здравейте!Ужасно много уважавам и се възхищавам на електрончиците.Много ми е нтересно и бих искал да съм един от вас.Знам,че не е за всеки,но и знам,че ако на човек нещо му е интересно и се занимава с желание ще го постигне.Затова бих искал да ви помоля за съвет:От къде да започна,кои са първите и най-важни неща които трябва да науча?Много благодаря за отделеното време!
ivancarski
новак
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Юни 2011 20:28

Re: Само за новобранци...

Мнениеот Gogo55 » 23 Юни 2011 21:37

Здравей, и добре дошъл.Можеш да започнеш от много неща, в електрониката както и в ел техниката има много сфери в който човек започва да специализира.Зависи какво те влече и кое ти доставя удоволствие, примерно разликата между управлението на ел двигатели със различни волтажи, амперажи и алгоритми на управление, и ремонтите на обикновенни телевизори са доста различни неща. Основата, примерно закона на Ом обаче е валидна за всяка една сфера :), това е нещо като Питагоровата теорема в математиката без закона на ОМ просто не може.Един прост светодиод да искаш да светнеш първо трябва да си сметнеш нужния резистор с какво съпротивление да бъде при дадения волтаж който имаш.След основните неща следва и изучаването на няколко, или поне един език за програмиране както и двата вида прости микроконтролери ПИК и Атмел който се изполват основно.Познаването на поне два или три езика в програмирането ти дава голямо предимство при писане на даден сорс защото в един и същи сорс може да се използват късчета писани на различни езици с цел по бързото му завършване, или ако ползваш няколко сорса съвсем различни, един от друг и от тях сглобиш един който точно на тебе ти трябва.Следва усвояването на поне няколко микроконтролера със всичката им периферия и т.н.Ако не си се отказал минават 5-10 г. неусетно бързо и след това вече е лесно защото повечето е просто рутина-сядаш и го правиш без да мислиш много кое защо и как, а другите около тебе се чудят как така правиш невъзможни неща и ту вярват ту не вярват :lol: .
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Само за новобранци...

Мнениеот ivancarski » 25 Юни 2011 18:26

Много благодаря за изчерпателния отговор.По принцип от три години работя в севриз за кафемашини(роботи),но когато проблема е в платката аз трябва да я оставя на страни и да чакам да дойде електрончика.От скоро започнах да се интересувам повече,и да научавам някои неща,и ми става все по-интересно!За това ще работя по въпроса макар да имам малко свободно време.
ivancarski
новак
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Юни 2011 20:28

Re: Само за новобранци...

Мнениеот Gogo55 » 25 Юни 2011 19:21

В някой кафе машини има доста хитроумни решения особено за управлението на даден нагревател със или без ПИД и ШИМ.Аз също често ползвам такива видове управления копнати от някоя платка дошла за ремонт, но вече за съвсем други видове машини :).Лошото е само едно, че хубавите схемни решения реализирани във скъпо оборудване и направени със качествени елементи не се развалят, и трудно се докопва човек до тях когато са още нови на по година или две.А тези който се развалят често, просто нема смисъл да се копират :lol:
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта