Експеримент с високо напрежение.

Процес на изработка, на вашето устроиство, или проект

Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот DTMF » 13 Май 2011 21:30

Купих си плазмена топка за експерименти,снимка :
http://www.thinkgeek.com/images/product ... a_ball.jpg.

Има повишаващ траф от около 220 на неизвестно колко киловолта,при доближаване на луминесцентни лампи до сферата ги запалва. Безконтактния фазомер светва от около 50-100 см от топката. Светодиод, единия извод който държа в ръка,а другия опира на произволен хвърчащ кабел(ползвах кабела на мултимера), се запалва от коло 50-100 см от лампата.

Безконтактния честотомер засича 30 Khz излъчване от лампата,осцолоскопа показва синусоида....

Доколкото знам за да стане по интересно(примерно предаване на енергия на разстояние) трябва импулсите да са постоянно токови,с много малка продължителност... За целта поръчах микропроцесорен генератор на сигнали и смятам с него да експериментирам.

Мислех си и да направя приемен трептящ кръг от L и C настроен на около 30 kHz ,и евентуално от него да захраня светодиода на повече от един метър безжично, но нещо не успях. Ползвах някакви електронни калкулатори които определиха около 1000 nF +30 mH,но нищо интересно не се получи.

Ако имате други предложения за експерименти може да ги пробвам.
DTMF
новак
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Апр 2011 00:40

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот Чефо » 13 Май 2011 22:58

Този опит с кълбото го направи един познат. Гледах и интересни клипове из нета има потенциал, но по скоро е познавателно от колкото нещо цериозно. Не са толкова прости нещата. Трябва и да се чете. Трябват опити и да се мисли.
А според мен ни трябват и нестандартни измервателни уреди.
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот DTMF » 14 Май 2011 02:30

Единия край на амперметъра-осцилоскоп го закачих към нулата на контакта,малко или много там има някакво заземление. Върху сферата поставих парче метал,така че да измъкна искрене и извън кълбото . Другия край на амперметъра почнах да доближавам до парчето метал върху сверата, докато получа искрене.
Мисля че основата на всички фрии енергии тип Тесла са високото напрежение и искрене.
Докато нацелвах разстоянието за искра,на амперметъра се засичат високочестотни токове с амплитуда от 100-200 и повече милиампера .Мисля че е много обещаващо като за начало.)
http://www.youtube.com/watch?v=YAebbsHtPRU
DTMF
новак
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Апр 2011 00:40

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот DTMF » 15 Май 2011 00:53

Искрище си направих от нормално отворените контакти на едно реле. Между нулата от контакта и повърхноста на кълбото включих първичната намотка на импулсен траф от компютърно захранване. На изхода на трафа сложих изправителен диод и кондензатор.Получават се около 15 волта. Тока на късо е до 5 мА. За сега е малко мощност обаче се получава нещо интересно:
Като дам на късо изхода от импулсния траф ,се получават ВЧ смущения на телевизора ми който пък е включен към кабелна ТВ. Доближих честотомера до трафа и се засичат честоти от 300 до към 700 Мхц,и мощност на излъчване -15 dB. Интересно ми е от къде се получиха такива ВЧ.

Някой измервал ли е честотата на истински Тесла траф?
DTMF
новак
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Апр 2011 00:40

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот Чефо » 15 Май 2011 21:08

Честотата на тесла трафа не зависи ли от резонансната честота за която са сметнати бобините.
При мен е 1,2-1,4 мгх с лампата.
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот Gogo55 » 15 Май 2011 22:15

Да точно
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Експеримент с високо напрежение.

Мнениеот velin » 22 Май 2011 20:44

Високоволтовите разряди имат доста широк честотен спектър
velin
модератор
 
Мнения: 62
Регистриран на: 31 Яну 2010 23:38


Назад към Недовършени устроиства /проекти/

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron