Таймер с 2313

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

Таймер с 2313

Мнениеот Gogo55 » 12 Май 2010 23:41

След поредната "работна" вечер, или почти безсънна нощ сътворих един "бюджетен" таймер с минимум елементи.Такъв таймер може да се използва за много неща, но основно примерно за хората четящи тук ще бъде полезен при направата на платки:
viewtopic.php?f=5&t=83
където трябва да се следи времето на експозиция, на пекане и на ецване, или пък за кой каквото се сети :lol: , може и в кухнята при готвене :) винаги ще му се намери полезно приложение само мерак да има.
След като се зарових из нета видях доста на брои подобни проекти, но все нещо не ми харесваше в тях, и затова направих този така че да ми харесва.
Използвах МК на Атмел-добре познатото тини2313 като най-евтин възможен "микропроцесор" за тази цел.Играх си доста със сорса като добавях или махах по нещо докато да напълня паметта му на 99% и да получа меню което ми харесва.За ЛЦД се спрях на 16х2.
Самото схемно решение се състои от 5 елемента на кръст, но това е и предимството на микроконтролерите и тяхното програмиране :) .Така значи схемата е ясна от снимките и по нея няма какво да пиша повече, но все пак накратко.Там където съм сложил лампа, се слага някакво реле на 5V което да щрака дадения товар които ще искаме да се изключи след зададеното време.Светодиода е подсветката на ЛЦД дисплея, а бутоните са си бутони :).
Сега накратко за работата на този таимер:
Захранването на схемата е от стабилизиран източник с 5V като плюса е пин 20 на тинито и пин2 на лцд дисплея, минуса е пин10 на тинито и пинове 1,3,5 на лцд дисплея.
При включване на лцд дисплея се изписва приветствие /снимка.1/ за 2 сек, след това автоматично се минава в менюто за настройка на времето.Времето след което искаме да се изключи дадения консуматор се наглася чрез двата бутона нагоре и надоло /снимка.2/ като максималното е 90 минути.Ако случайно натиснем бутона старт без да сме нагласили време ни излиза предупредителен надпис /снимка.3/.След като нагласим времето трябва да натиснем бутона старт /снимка.4/. Тогава на лцд дисплея се изписва СТАРТ-ПУСК /снимка.5/, зумера изпищява за 0,4 сек и таймера почва да отброява нагласеното време като подава тоци на лампата/релето/,което пък от своя страна включва избрания консуматор.Докато таймера си отброява, оставащото време винаги е изписано на дисплея /снимка.6/.След като свърши зададеното време МК спира лампата /релето/, и пуска тоци към зумера които са поредица от импулси със такава честота която най-много ми дразни ухото :) , а на лцд се изписва че времето е изтекло /снимка.7/, и ни подсказва че ако искаме да започнем отначало да натиснем "СТАРТ". Четвъртия бутон "RESET" служи ако искаме да прекъснем работата на таймера след като вече е започнал да брои-демек за "стоп" по всяко едно време.
Прилагам също .хех фаила и симулацията в протеус като .рар.
Прикачени файлове
1.Privetstvie.jpg
2.Na4alen ekran.jpg
3.preduprezdenie na timera.jpg
4.Nastroika na vremeto.jpg
5.Start-Pusk.jpg
6.Timer rabota.jpg
7.Timer krai alarma.jpg
timer simulazia.rar
(14.75 KiB) 378 пъти
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта