Термостат-оборотомер с 2313

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

Термостат-оборотомер с 2313

Мнениеот Gogo55 » 29 Апр 2010 21:13

Имам един малък струг с които си въртя чат пат по някои малък детайл когато ми потрябва.Преди десетина дена обаче нещо го назорих и му изгорях мотора.Докато чаках 1 седмица да ми пренавият мотора, ми хрумна идеята да направя едно обновяване на този струг с цел да не се повтаря това защото ми върза ръцете за цяла седмица.Най лесно и най бързо реших че мога да направя един термометър с термостат датчика на които да закрепя за корпуса на ел.двигателя и така като му следя температурата да не допусна да ми изгори повторно.Речено сторено, избрах си МК на Атмел AT90S2313 или неговия по нов събрат тини2313 като най-евтини и най-познати МК и лцд 16х2 на което да се показва информацията като температура.За температурен датчик просто отворих сайта на комет избрах и си поръчах DS18B20.Първо мислих при достигане на дадената критична температура да спира мотора на струга чрез контактор, но после реших че така може да ми спре точно когато обработвам някои детайл в най-гадния момент по законите на мърфи.Затова сложих един зумер които да пищи на интервали и един светодиод които да мига при достигане на зададената критична температура-така когато зададената температура е малко по ниска от тази която е опасна за двигателя то ще имам нужното време да си довърша детайла и тогава чак да спра струга да си почива от моите издевателства.Реших че е добре да вградя и един оборотомер защото остана доста памет в тинито.Оборотомера го преобразувах от честотомер, и за да показва вместо в херци в об/мин просто умножих числото на херците по 60 в самата програма и резултата го изкарах на дисплея-така херците които са по принцип импулси в секунда станаха на обороти в минута.Взимането на информацията за оборотите като най-лесно я реализирах с датчик на хол който датчик взех от платката на стар компютърен вентилатор.Струга е с честотно управление на оборотите си-тоест те се регулират с врътка чрез променлив потенциометър.До сега това че нямах ясна представа с какви точно обороти работя ме дразнеше,от тук насетне винаги ще си знам точно с какви обороти ще се върти универсала, а когато не работи струга то ще знам и точната температура в гаража :).Накратко това е цялата схема която ми отне точно 1 седмица за да я направя от една мисъл в готов и работещ проект :) . Това схемно решение с тази програма разбира се може да се използва и за много други цели най-малкото в лека кола, или мотоциклет например където също е нужно да се следят обороти и температура, а алармата може и да не се включва ако няма нужда от нея.Надявам се да свърши добра работа и на други хора.

ПС:Единствения проблем които имах след оживяването на платката беше че първоначално бех замислил захранването на микроконтролера и лцд дисплея да бъде с 7805, обаче чак след това купих лцд с подсветка и се оказа че при включена подсветка на лцд LM7805 започва да грее заплашително, поради това я смених с LM317T която е вече до 1,5А и всичко си дойде на мястото.
От прикачените снимки се вижда цялата реализация от схема през платка до работещ вече "моднат" струг, а в .рар папката съм сложил за свободно дърпане .хех фаила, симулация в протеус, и самата платка-демек всичко нужно за да се повтори схемата от всеки които иска.
Прикачени файлове
snim sim termo-oborot.jpg
snim sim termo-oborot.jpg (95.29 KiB) Прегледано 3594 пъти
snim plata s elementi termo oborot.jpg
snim plata s elementi termo oborot.jpg (128.83 KiB) Прегледано 3594 пъти
modnat strug.JPG
modnat strug.JPG (114.15 KiB) Прегледано 3594 пъти
termo-oborot.rar
(25.67 KiB) 413 пъти
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Термостат-оборотомер с 2313

Мнениеот Gogo55 » 30 Апр 2010 08:40

И една снимка след оживяването на платката която съм пропуснал да кача в горното мнение.Както се вижда елементите са в нормален си дип корпус а монтажа е тип смд.Винаги първа платка/прототипна/ я правя така със маркер и дебели писти с цел по лесно оживяване и ако има нужда се поят повече елементи да има място за тях:). Всяка следваща ще бъде вече със смд елементи без да се налага да се правят големи корекции.Друго което съм забравил да спомена в горното мнение-използвал съм тини2313 което работи със вътрешен тактов генератор на 8МХц и затова не се вижда кварц никъде :).Ако ще се ползва AT90S2313, то ще трябва към крачета 4 и 5 да се върже кварц на 8МХц и чрез два кондера от 22 до 33пкф към маса-стандартно си.
Прикачени файлове
Termo-oborot plat.JPG
Termo-oborot plat.JPG (139.13 KiB) Прегледано 3581 пъти
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17


Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта