Стирлинг двигатели на Гого55

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Чефо » 05 Дек 2010 17:48

Биелите заграяват ли много? Може да съсипе лагерите. А с буталото не знам как може да се реши. Но на двигателя веднага може да му се намери приложение. Да питам и още нещо пропорциите на мотора смятал ли си ги, как реши да са с тези размери.
Чефо
интересуващ се
 
Мнения: 233
Регистриран на: 31 Яну 2010 12:00

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 06 Дек 2010 12:06

Биелите не загряват, но поради триенето със биелните болтове им се изхабяват отворите защото мед и стомана не е добър вариант.За буталото просто се прави ново на струга.Вчера си поиграх и направих ново работно бутало и нов цилиндър с по малък диаметър като идеята ми беше да се запуска двигателя с по ниска температура-това ми отне около час и половина и после пак цяла вечер си играх.Тоест винаги може да се направи и един ремонтен комплект които да си седи в една малка кутийка и да си чака времето за смяна както е при повечето машини и съоръжения. Пропорциите не съм ги смятал, намерил съм в нета готов чертеж и съм внесъл в него минимални корекции от моя страна-примерно съм сменил болтовете и осите с такива каквито имам налични, и при маховика вместо да е на втулка съм сложил лагери за по дълъг живот.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 06 Дек 2010 22:17

Следващата играчка която си направих за има няма 1 час като прототип е възможно най-простия топлинен двигател тип Стирлинг.Чрез малко топлина от свещ или горелка може да се получи възвратно постъпателно движение на някои флуид, примерно на вода в този случаи.
Клипче:
http://www.vbox7.com/play:97612db0

Ако към дадения поплавък се свърже биела то ще имаме и нормално въртене на колянов вал както е при всеки един ДВГ.Ако се закрепи магнит към поплавъка и около него има неподвижна намотка то ще имаме и линеен генератор на ток с минимум на брои движещи се части.Ако се монтират два еднопосочни клапана под и над поплавъка става водна помпа.Мощноста зависи единствено от размера.Източника на топлина може да бъде слънце, или огън получен от всякакво органично гориво.Според мене това е най-лесно достъпния екологичен двигател които е по възможностите на всеки. Може да се използва за източник на електроенергия, качване на вода, или за каквото решим да го ползваме.Ако се затопля от слънчева топлина то си е вече напълно безплатна чиста свободна енергия без замърсяване, без никакви проблеми, или трудности при изработката и последващата центровка.Нужни материали-парче тръба, и ако не можем да я огъваме на 90градуса още няколко колена към нея, парче мъркуч и малко вода която да се движи :lol:
Прикачени файлове
Stirling fluidine na Gogo.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 09 Дек 2010 22:04

Тази вечер моднах горния топлинен двигател.Със два еднопосочни клапана който врътнах набързо на струга го направих на водна помпа.Много му се кефя защото по принцип няма какво да му се износи и ще работи много дълго време.
Клипчето:
http://vbox7.com/play:44d15020
Огънчето от газовата горелка е минимално и ще го заменя със свещ някои ден когато направя подходяща поставка за една, или две свещи.След което може би ще се превърне в стайно шадраванче.
Прикачени файлове
Stitling fluidyne vodna pompa 9.XII.2010.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот stefanov » 17 Дек 2010 03:11

:!: браво гого55,
и в българия имало останали мозаци браво.
:?: колко трябва да е голяма тази установка за да ти вади вода от 3 метра дълбочина
като се охлажда от извадената вода и дебит 0.5м2/h.
stefanov
новак
 
Мнения: 6
Регистриран на: 17 Ное 2010 13:47

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 17 Дек 2010 12:31

stefanov написа::!: браво гого55,
и в българия имало останали мозаци браво.
:?: колко трябва да е голяма тази установка за да ти вади вода от 3 метра дълбочина
като се охлажда от извадената вода и дебит 0.5м2/h.

Благодаря,
сега за мощноста на такава установка то тя зависи единствено от разликата в температурата от ляво и от дясно на тази тръбна конструкция.Хода на буталото или казано по друг начин количеството вода което ще се изпомпва за един ход зависи от количеството въздух което е горе в хоризонталната част.Въздуха може да се замени с друг вид газ които да има по голямо разширение от това на въздуха за да имаме повече КПД, също може да се помисли и за някакво налягане в цялата система пак с цел вдигане на КПД.Не на последно място се смята и резонансната честота която пък зависи от съотношението на диаметъра и дължината на тръбите, както и от теглото и обема на водата.По-принцип за да се сметне тази така на пръв поглед изглеждаща елементарна задачка се иска доста смятане което не се наемам да го направя сега поради липса на това свободно време.На мен също ми се върти в главата направата на подобна играчка която да върши вече и полезна работа захранвана от слънцето, но все още не е узряла достатъчно за да се реализира практично, в момента в който я реализирам практично ще публикувам тук резултата.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 10 Окт 2011 11:25

Поредния ми Стирлинг двигател, вече се пада пети поред :)
Клипче от работата му:
http://vbox7.com/play:80086d7e78
Прикачени файлове
Stirling ot 10.X.2011.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот iko87 » 11 Фев 2012 10:52

Браво и честито много професионално изпълнение , а каква мощност вади ако може да споделиш .
iko87
новак
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Яну 2012 22:18
Местоположение: ЕЛИН ПЕЛИН

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот Gogo55 » 11 Фев 2012 11:14

Мощноста от горните играчки е никаква.Не съм я мерил изобщо защото не виждам смисъл от тях за практическа полза.Друго си е обаче ако двигателя се направи по голям, но това ще стане в бъдеще неопределено време.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: Стирлинг двигатели на Гого55

Мнениеот georgi_nz » 11 Фев 2012 15:10

Gogo55 написа:Мощноста от горните играчки е никаква.Не съм я мерил изобщо защото не виждам смисъл от тях за практическа полза.Друго си е обаче ако двигателя се направи по голям, но това ще стане в бъдеще неопределено време.


Може с една ластичка за ремък да завърти електромотор от касетофон или уокмен в генераторен режим и така да премериш колко товар може да кара тази машина преди да спре. Примерно би могло да "кара" светодиод или да бъде зарядно за телефон, ако генератора дава 6 волта. Палиш спиртната лампа и си възбуждаш батерията на телефона :mrgreen: .

Ако топлината дойде от слънцето от параболоиден отражател - енергията ще е 100% безплатна.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

ПредишнаСледваща

Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта