Лампов усилвател

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

Лампов усилвател

Мнениеот Gogo55 » 22 Ное 2011 04:24

След като направих две хорни описани тук:
viewtopic.php?f=3&t=194
дойде ред и на подходящия лампов усилвател за тях.
Първо разбира се доста се мотах из нета и четох ли четох информация за всякакви видове лампови усилватели.И тук както и при всяко едно друго нещо има богат избор, и коренно различни мнения относно дадено схемно решение.Накрая след като разбрах че към която и схема да се насоча от тези пуснати в нета то тя има своите плюсове и минуси, затова реших че е най добре съвсем теоретично и практично да си отворя старите добри учебници и да прочета нужното ми инфо написано от поне няколко професора.След още два-три дена четене се спрях на една принципна схема на усилвател описана в една христоматия за радиолюбителя от 1968г.Тъй като схемата там беше дадена като принципна то нямаше стойности на елементите ами просто принципа на един лампов усилвател и то много добре обяснен теоретично.Тъй като не исках да се набутвам със няколкостотин лева за скъпи изходни и силови трафове както и за други видове лампи и за разни елементи реших да направя нещо с такива елементи каквито имам под ръка.След като видя какво ще стане, и ако има нужда да сменям вече това което трябва.Както се вижда от принципната схема целия усилвател се състои от две лампи за един канал.Аз обаче имам и двойни лампи -това са две еднакви лампи в един корпус, така с две лампи вече ще имам стерео-тоест два канала.Спрях се на ГУ-32 за изходна защото просто ми стоеше сама от много време а е чисто нова, в един корпус са две еднакви лампи, като мощност не е лоша 10-15 вата, а и като форма си е симпатична. За пред усилвателна изрових от кашона с лампите пак двойна лампа ЕСС85.Силовия траф се търкаляше от няколко години в кашона с трафовете и е бил предвиден за радиостанция-тоест има изводи на доста повече напрежения от колкото ми трябват, но за сега влезна в употреба за този усилвател докато да му намеря подходящ заместител само с две изходни напрежения.Изходните трафове ми бяха проблем, но който търси намира, единия от приятел който го изкорми от стар лампов радиограмофон, втория от обява в интернета го купих за 6лв.Дросела идея си нямам от къде е, просто ми беше в кашона с трафовете :lol: Резистори и кондери квито имах такива слагах докато да получа добър звук.Мощните кондери ги свалих от стари платки на монитори от тяхното захранване са 330мкф и 150мкф на 400V.След около седмица на сметки по тоците и припомняне на закона на ом за всеки един резистор се получи дадената схема.Предимството и е че може да работи дори когато стойностите на повечето елементи като кондери и резистори варират в леки граници.Захранването в началото беше само един грец с два кондера но имаше брум, което наложи да се сложи и дросела, а кондерите да се увеличат на 4, плюс резистор който да ги разрежда за да не стоят заредени когато не се ползва усилвателя.След като получих добър звук според мойте разбирания, реших че само с две лампи много постно стой този усилвател. Затова приложих в захранването и две лампи диоди EZ81 със два нормални диода вързани в схема грец.Така получих 4 лампи да стърчат от усилвателя и да светят в тъмното за радост на окото а и за респект-все пак е лампов усил трябва да има и лампи по него.После и това ми се видя малко та сложих и два индикатора пак на лампи ЕМ84 да мигат в такт с музиката и още повече да радват окото.Управлението на индикаторните лампи съм вързал към двата анода на ГУ-32 през разделителни кондери и резистори както е по техния даташиит, а захраването от +250V за техния анод съм го получил от прост делител на напрежение със два резистора.Схемата мисля че се получи максимално проста и лесна за направа затова я публикувам тук така че всеки който иска да я повтори.При мене свири малко повече от седмица и от качеството на звука съм доволен.Рисувал съм само единия канал, втория е същия за да се получи стерео.Както се вижда още няма кутия -не съм я направил защото още не съм решил каква да е.За горна плоча на кутията обаче изрязах от текстолита които имам за платки, за страници може би най-лесно е да са дървени, но ми се върти в главата и за нещо от алумин или мед затова когато ми се избистри нацяло дизайна на кутията тогава ще я правя.
Прикачени файлове
prinzipna sxema na usilvatel.JPG
Sxem usil s GU-32 na Gogo55.JPG
usilvatel bez kutia.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 524
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron