Забавено включване на светлини

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот georgi_nz » 24 Ное 2011 20:00

Едва преди някоко дни реализирах тази схема.
Държи се много стабилно, адекватно и много ме кефи - за което благодаря отново на автора.
На долната снимка е реализацията малко преди да я мушна в арматурното табло:
Изображение

Извел съм си потенциометъра на достъпно място за да си регулирам напразно изразходваната електроенергия.
Не намерих същите крайни транзистори и сложих по еланкати, затова са 3 в паралел . Малко се престарах с радиатора, отрязах плочката на око - ей така, от мене да мине. И дори не затопля никак.
Трябваше да посмятам малко за мощноста за по-голяма компактност, но се получи по руски - "да има достатъчно".

В моя случай не съм предвидил да се дава захранване към стоповете, понеже по закона се иска да бъдат пуснати късите светлини, но нищо не се казва за стоповете. И съответно нищо излишно не трябва да има.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот Bob » 08 Авг 2012 10:21

Здравей stefanov! Може ли да дадеш линк към схемата, която си публикувал за забавено включване на светлините?
Благодаря ти предварително!
Bob
новак
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Юли 2012 15:50

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот georgi_nz » 08 Авг 2012 17:25

Схемата от горната снимка на Стефанов съм я реализирал по тази снимка. Като цъкнеш на снимката - ще се уголеми.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот ipivan » 10 Авг 2012 17:46

Здравейте!
Направих схемата публикувана от колегата stefanov.Схемата работи но от нея се чува едно неприятно пищене с честота около 10-12kHz някъде.Като пусна радиото това пищене се чува и от говорителите.Направил съм я на универсална платка и връзките са с кабелчета.Предкрайния транзистор е IRF740,че такъв намерих.На крайните транзистори съм разменил сорса и дрейна защото мисля че схемата е сгрешена.Слагах кондензатори на осцилатора на TL494 от 33nF до 470nF,неприятния звук пак го има но си сменя честотата.Устройството го монтирах зад таблото с предпазителите под волана.
Дайте идея как да реша проблема?
ipivan
новак
 
Мнения: 11
Регистриран на: 09 Авг 2012 23:27

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот jammerbg » 11 Авг 2012 21:54

Колега, платката в метална кутия ли е? Предполагам, че екранирането ще помогне за обезшумяване.
jammerbg
новак
 
Мнения: 18
Регистриран на: 22 Ное 2010 23:17

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот ipivan » 11 Авг 2012 22:16

Платката е в пластмасова кутия.Когато откача товара пищенето изчезва.Проблема явно е в силовата част.Може би е твърде висока честотата.Реших да направя PWM регулатор с 555 на по-низка честота.
ipivan
новак
 
Мнения: 11
Регистриран на: 09 Авг 2012 23:27

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот georgi_nz » 12 Авг 2012 17:36

Честотата е около 1-2 килохерца. По-голяма не е нужна за да не се товарят с преходни процеси крайните транзистори. При мен поне е така и ме устройва.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот ipivan » 12 Авг 2012 22:01

Честотата колко точно е не съм гледал.Днес направих PWM регулатор с 555 като използвах същия MOS ключ.Проблема си остана.Май светлините ще светят на пълна мощтност през обикновено реле.
ipivan
новак
 
Мнения: 11
Регистриран на: 09 Авг 2012 23:27

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот georgi_nz » 13 Авг 2012 05:51

И при мен се чува пищене, но само при паленето на фаровете за секунда - две. После изчезва.
Всеки заслужава това, което е предизвикал!
georgi_nz
интересуващ се
 
Мнения: 88
Регистриран на: 10 Мар 2010 09:05

Re: Забавено включване на светлини

Мнениеот velin » 13 Авг 2012 11:57

може да пробвате с дросели за филтри(и кондезатори с тях) за захранващите проводници, силовата комутация явно предизвиква хармоници в системата на колата, друг е въпроса че трябва точно да се установи от къде точно влизат в системата тези смущения дали случайно нямат индуктивен характер проводниците да са прекалено близо с касетофона, но на пръв поглед най - малкото може да се пробва само на захранващия проводник на платката за регулирането, обърнете внимание каква маса (-) ползвате за платката и филтриращия кондензатор най - добре вземете от купето.
velin
модератор
 
Мнения: 62
Регистриран на: 31 Яну 2010 23:38

ПредишнаСледваща

Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron