CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Място за хвалби, или кои какво е направил и иска да го покаже.

CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 07 Сеп 2010 23:27

За машините с ЦПУ, или както сега е модерно да се казва CNC може да се пише и говори много.В нета има огромно количество информация и безброи форуми където се обсъждат безброи варианти на самоделни такива машинки тип направи си сам в домашно гаражни любителски условия.Поради тази причина и ред други и тука трябва да се отдели една тема с такава тематика.
Първо само да уточня че в свободното си от щуротии време работя с големи и професионални такива машини, които машини много често работят на три смени без почивка години подред-примерно такива като на снимките, и да допълня че такива машини за сега не се предвиждат да се правят или репликират :lol: тук.
Прикачени файлове
1.got cnc masin.JPG
2.got cnc masin.JPG
3.got cnc masin.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 07 Сеп 2010 23:32

След горното мнение което е нещо като увод, или кратко лирично отклонение за тази тема която тема е далече от истинските такива машини и технологии ще споделя моя личен опит в направата на едно лесно серво управление което е във възможностите на почти всеки които е навлезнал малко повече в електрониката.Този форум е тип направи си сам и затова ще се придържаме към неговия замисъл.За стъпковите моторчета изобщо няма да се спирам защото имат много недостатъци и изобщо не си струва да се спирам на тях, а и тяхното управление е възможно най-лесното-може да се направи без особени усилия от почти всеки, и след това да се берат ядовете , поради тези причини ги прескачаме от тази тема, а за любителите на стъпковите моторчета - нет голям и чичко гугъл с наи голяма радост ще достави тонове инфо от рода на как работи един мотор, защо аджеба се върти и прочие ... които са вече извън тематиката на тази тема.
Такам, значи, в нета единственото добро схемно решение което можеше да се намери преди няколко години за серво управление на машина с цпу беше на другаря елм.чан.-това име е много добре познато на всеки които се занимава в тази насока. Мога смело да твърдя че то е репликирано от цял свят като в международните форуми има дадени негови реплики от почти всяка една страна и народност.Аз също направих няколко негови реплики преди няколко години докато да постигна нещо което да ми харесва.Започнах с реплика едно към едно на готова платка която ми хареса на пръв поглед от един румънец които я беше постнал в международния форум за CNC.Тази платка дори и да изглежда добре на външен вид не ми хареса много като работа, но външния вид ме поблазни и затова я повторих.Въпреки това за първи прототип става защото е дадена наготово, и не се иска никаква умствена деиност за да се повтори.Тук имам и две клипчета където се вижда как работи при първия пуск.
http://vbox7.com/play:2602e9d8
http://vbox7.com/play:d3f7fab3
Според датата от вбоха съм ги качвал преди 2 години-бързо си върви времето :)
Прикачени файлове
1.plat cnc gore rum.JPG
2.plat cnc dolo rum.JPG
3.plat gotova cnc rum.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 07 Сеп 2010 23:38

След като брах ядове и се ядосвах че не мога да получа добра и стабилна работа като на профи машина с гореописаната "румънска" платка седнах и разработих моя си платка където вече да си знам точно по коя писта какво и кога ще върви-това наложи да направя малко промени в сорса тоест сорса вече да е написан по мои си начин, и по моя си характер така както аз си знам.Тук вече нямах никакви ядове, всичко тръгна точно така както аз исках и ми хареса като работа.Недостатъка беше че платката само за едната ос се състоеше от четири части-просто за по лесно при проекта бях направил схемното решение на четири модула, захранване, цифрово управление с микроконтролера, и накрая силова част с мощните транзистори.За още по голяма гъзария дори бех направил и платка усилвател на сигналите идващи от енкодера с тригери да щракат там за радост и наслада на душата – да сведа до минимум някаква мизерна грешка идваща и от енкодера.Тук като при всеки един прототип се вижда че съм чертал платките на ръка с маркер за 20-30 мин. и поил набързо вечерно време уморен от бач, ама с див ентусиазъм, за да видя как ще работят, и дали изобщо ще работят.
Прикачени файлове
2prot.JPG
2prot upravl.JPG
2prot-enk.JPG
Pusk HT.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 07 Сеп 2010 23:40

След като видях от къде изгрява слънцето и открих топлата вода с горното схемно решение вече седнах и като бял човек на спокойствие бавно и полека си разработих вече нормална си платка със правилен сорс която тръгна така както аз очаквах от нея.Работи най-идеално, и за моя голяма радост се ползва на няколко места.Този проект ми отне около 2 месеца в опити и незнам дали си е струвало, но все пак щом нямам останали при мене платки и железа от конструкциите на машинките значи си е струвал .
Прикачени файлове
Motor 24-5 i servo upravlenie.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 07 Сеп 2010 23:42

Следващите снимки са на едно момче, бъдещ инжинер които с малко теоретична помощ от моя страна си направи една доста сносна такава машинка за домашни цели.Като се вземе под внимание че възраста на това момче е около 20г. и е студент в момента мисля че се е справил повече от отлично с дадения проект. Както аз обичам да казвам - да е жив и здрав баща му, и учителите които са го учили.
Прикачени файлове
1.HP.JPG
2.HP.JPG
3.HP.JPG
4.HP.JPG
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 26 Авг 2011 05:14

Тази нощ направих и една платка за управление на стъпков мотор за машина с ЦПУ /CNC/.Верно че нямах намерение да правя и такава щуротия, но дойде и това време :lol:
Ето клипчето:
http://vbox7.com/play:b2c2707749
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Mike » 31 Юли 2012 21:06

Здравей, имам проблем с въвеждане на серво параметрите с терминала. Би ли ми казал как точно трябва да се въвеждат? Трябва ли да се използва интервал (spacebar), какви настройки трябва да се направят на терминала? Ако се сгреши може ли да се коригира или трябва да се започне отначало?
Благодаря предварително.
Mike
новак
 
Мнения: 18
Регистриран на: 28 Юли 2012 22:09

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 09 Авг 2012 17:12

Mike написа:Здравей, имам проблем с въвеждане на серво параметрите с терминала. Би ли ми казал как точно трябва да се въвеждат? Трябва ли да се използва интервал (spacebar), какви настройки трябва да се направят на терминала? Ако се сгреши може ли да се коригира или трябва да се започне отначало?
Благодаря предварително.

Малко със закъснение отговарям защото бях малко на море после на балкан и т.н. Та значи натискаш си питанката ? /хелп с две думи/ и ти си изписват параметрите които можеш да променяш. Техните стойности зависят от самата машина, какво тегло има масата, каква мощност имат моторите, и как искаш да се движи инструмента. Тук никои ако не ти знае параметрите на машината не може да ти отговори точно...
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Mike » 15 Авг 2012 11:43

Kf, Ki, Kp, KG тези параметри от каде се взимат като се правят сметките?
Параметрите на двигателя ми са:
-Ucc= 18V;
- I=1A;
- обороти 4200 [min^-1]
- резолюция на енкодера 1024/500 [имп./об.]
Mike
новак
 
Мнения: 18
Регистриран на: 28 Юли 2012 22:09

Re: CNC, или по Бг. машини с ЦПУ

Мнениеот Gogo55 » 15 Авг 2012 12:49

Soros port beбllнtбsa:

sebessйg:38400 , adatbit:8 , paritбs:nincs , stopbit:1 , бtvitelvez.:nincs



Eredeti beбllнtбs:

Motor: 24V/2800rpm , tбpfesz: 24V , K.g: 8.6mV/rpm , encoder: 500 osztбs

P0=800 , P1=5120 , P2=512 , P3=48 , P4=185 , P5=705 , P6=1024 , P7=0



P0 = max.ford(rpm) * K.f(lбsd.P1) * encoder osztбsa / 15000

P1 = K.f * 256 (K.f=fordulatszбm visszacsatolбs erхsнtйse)

P2 = K.p * 256 (K.p=arбnyos tag erхsнtйse)

P3 = K.i * 256 (K.i=integrбlу tag erхsнtйse)

P4 = 0-256 max. бramerхssйg йrtйke, kнsйrletileg beбllнtani

P5 = K.g(mV/rpm) / encoder osztбsa / tбpfesz(V) * 3840 *256

P6 = encoder leosztбsi tйnyezх * 256

P7 = nem hasznбlt
Само това имам в този компютър в нотепад което мога да кача веднага. Трябва да се сетиш по него как се изчислява дадения параметър и какво число да му напишеш.
Gogo55
Администратор
 
Мнения: 523
Регистриран на: 30 Яну 2010 05:17

Следваща

Назад към Направени устроиства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта